Podzamcze, dzielnica Wałbrzycha [podstawowe informacje]

Podzamcze

najmłodsza spośród dzielnic Wałbrzycha; osiedle mieszkaniowe zbudowane z wielkiej płyty, znajdujące się w północno-zachodniej części miasta. Pierwsze domy, wybudowane w tej dzielnicy zasiedlono w 1976 roku. Obecnie budynki dzielnicy zarządzane są przez trzy spółdzielnie mieszkaniowe oraz szereg wspólnot i zamieszkiwane są przez ponad 30 tysięcy ludzi, co czyni Podzamcze najludniejszą dzielnicą miasta i jedną z najgęściej zaludnionych w Polsce (ok. 25 000 mieszkańców na kilometr kwadratowy).

 

Nazwa

Nazwa Podzamcze wywodzi się od specyficznego położenia tej dzielnicy – na brzegu Książańskiego Parku Krajobrazowego i niedaleko od zamku Książ, a oznacza po prostu dzielnicę położoną „pod zamkiem”. Nazwę tę podkreślają nazwy ulic: Forteczna, Basztowa, Palisadowa, Blankowa, Kasztelańska, Grodzka, Poselska, Hetmańska, Senatorska oraz Husarska (brak budynków mieszkalnych) oraz alei otaczającej osiedle: Podwale. Najmłodszą ulicą jest ul. Jana Pawła II. W dzielnicy funkcjonują dwie szkoły podstawowe (nr 21 i nr 26) oraz dwa gimnazja publiczne (nr 7 i nr 9). Ponadto w dawnym kompleksie budynków po V Liceum Ogólnokształcącym, a wcześniej szkole podstawowej nr 2 powstał kompleks mieszczący publiczny: żłobek, przedszkole, bibliotekę, świetlicę, klub seniora.

 

Okolice i położenie

Podzamcze, mimo że zbudowane z wielkiej płyty i określane przez niektórych mianem betonowej pustyni, jest otoczone zielenią – od strony południowo – zachodniej polami, na terenie których postawiono hipermarket Tesco; od strony północno – zachodniej pasmem ogródków działkowych, natomiast na północy rozciąga się Książański Park Krajobrazowy.

 

Linki zewnętrzne

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 26 z Oddziałami Integracyjnymi

Publiczne Gimnazjum nr 7

Publiczne Gimnazjum nr 9 z Oddziałami Integracyjnymi

Spółdzielnia Mieszkaniowa PODZAMCZE

Mapy i zdjęcia satelitarne:

mapy i zdjęcia satelitarne (Google) w Wikimapii

mapa w Szukaczu

mapa w Targeo

źródło: artykuł Podzamcze (Wałbrzych) w Wikipedii, licencja: [GNU FDL], autorzy: [wikipedyści]

Zapraszam również do odwiedzenia:

Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego w Wałbrzychu, dzielnica Podzamcze Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego w Wałbrzychu
Zamek Książ w Wałbrzychu (między Wałbrzychem na Świebodzicami) Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego w Wałbrzychu
Stadnina Koni w Książu (Stado Ogierów Książ) Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego w Wałbrzychu

PS. Obecnie panorama osiedla prezentuje się lepiej niż na tytułowym zdjęciu. Elewacji wielu bloków zostały odnowione, drogi przebudowane, powstała ścieżka rowerowa, przybyło kilka budynków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *