Podzamcze, dzielnica Wałbrzycha [podstawowe informacje]

Podzamcze

najmłodsza spośród dzielnic Wałbrzycha; osiedle mieszkaniowe zbudowane z wielkiej płyty, znajdujące się w północno-zachodniej części miasta. Pierwsze domy, wybudowane w tej dzielnicy zasiedlono w 1976 roku. Obecnie budynki dzielnicy zarządzane są przez trzy spółdzielnie mieszkaniowe oraz szereg wspólnot i zamieszkiwane są przez ponad 30 tysięcy ludzi, co czyni Podzamcze najludniejszą dzielnicą miasta i jedną z najgęściej zaludnionych w Polsce (ok. 25 000 mieszkańców na kilometr kwadratowy).

 

Nazwa

Nazwa Podzamcze wywodzi się od specyficznego położenia tej dzielnicy – na brzegu Książańskiego Parku Krajobrazowego i niedaleko od zamku Książ, a oznacza po prostu dzielnicę położoną „pod zamkiem”. Nazwę tę podkreślają nazwy ulic: Forteczna, Basztowa, Palisadowa, Blankowa, Kasztelańska, Grodzka, Poselska, Hetmańska, Senatorska oraz Husarska (brak budynków mieszkalnych) oraz alei otaczającej osiedle: Podwale. Najmłodszą ulicą jest ul. Jana Pawła II. W dzielnicy funkcjonują dwie szkoły podstawowe (nr 21 i nr 26) oraz dwa gimnazja publiczne (nr 7 i nr 9). Ponadto w dawnym kompleksie budynków po V Liceum Ogólnokształcącym, a wcześniej szkole podstawowej nr 2 powstał kompleks mieszczący publiczny: żłobek, przedszkole, bibliotekę, świetlicę, klub seniora.

 

Okolice i położenie

Podzamcze, mimo że zbudowane z wielkiej płyty i określane przez niektórych mianem betonowej pustyni, jest otoczone zielenią – od strony południowo – zachodniej polami, na terenie których postawiono hipermarket Tesco; od strony północno – zachodniej pasmem ogródków działkowych, natomiast na północy rozciąga się Książański Park Krajobrazowy.

 

Linki zewnętrzne

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 26 z Oddziałami Integracyjnymi

Publiczne Gimnazjum nr 7

Publiczne Gimnazjum nr 9 z Oddziałami Integracyjnymi

Spółdzielnia Mieszkaniowa PODZAMCZE

Mapy i zdjęcia satelitarne:

mapy i zdjęcia satelitarne (Google) w Wikimapii

mapa w Szukaczu

mapa w Targeo

źródło: artykuł Podzamcze (Wałbrzych) w Wikipedii, licencja: [GNU FDL], autorzy: [wikipedyści]

Zapraszam również do odwiedzenia:

Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego w Wałbrzychu, dzielnica Podzamcze Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego w Wałbrzychu
Zamek Książ w Wałbrzychu (między Wałbrzychem na Świebodzicami) Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego w Wałbrzychu
Stadnina Koni w Książu (Stado Ogierów Książ) Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego w Wałbrzychu

PS. Obecnie panorama osiedla prezentuje się lepiej niż na tytułowym zdjęciu. Elewacji wielu bloków zostały odnowione, drogi przebudowane, powstała ścieżka rowerowa, przybyło kilka budynków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *